Кларк (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Кларк
Clarke
Кларк на карта на Алабама
Местоположба во рамките на Алабама
Алабама на карта на САД
Местоположба на Алабама
во рамките на САД
Основан 10 декември, 1812
Админ. центар Гроув Хил
Најголем град Џексон
Површина
 - Вкупна
 - Земја
 - Вода
}}
-
Население
 - (2010)
 - Густина

Кларк (англиски: Clarke County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Гроув Хил. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 25,833 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 3,244 km2, од кои 3,207 km? се копно, а останатите 37 км² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Clarke County, Alabama
Година Нас. ±%
1820 5.839 —    
1830 7.595 +30.1%
1840 8.640 +13.8%
1850 9.786 +13.3%
1860 15.049 +53.8%
1870 14.663 −2.6%
1880 17.806 +21.4%
1890 22.624 +27.1%
1900 27.790 +22.8%
1910 30.987 +11.5%
1920 26.409 −14.8%
1930 26.016 −1.5%
1940 27.636 +6.2%
1950 26.548 −3.9%
1960 25.738 −3.1%
1970 26.724 +3.8%
1980 27.702 +3.7%
1990 27.240 −1.7%
2000 27.867 +2.3%
2010 25.833 −7.3%
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml.  through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 27,867 жители, 10,578 домаќинсства 7,700 семејства. Густината на населеност изнесувала 9 жители/km2. 55.94% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 43.02% на црната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]