Блант (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Blount, Alabama
Map of Alabama highlighting Blount
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the U.S.
Основана 6 февруари, 1818
Седиште Онеонта
Најголем град Онеонта
Население
 • (2010) 57.322


Блант (англиски: Blount County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Центревил. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 57,322 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 1,685 km², од кои 1,672 km² се копно, а останатите 13 km² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
Година Нас. ±%
1820 2.415 —    
1830 4.233 +75.3 %
1840 5.570 +31.6 %
1850 7.367 +32.3 %
1860 10.865 +47.5 %
1870 9.945 −8.5 %
1880 15.369 +54.5 %
1890 21.927 +42.7 %
1900 23.119 +5.4 %
1910 21.456 −7.2 %
1920 25.538 +19.0 %
1930 28.020 +9.7 %
1940 29.490 +5.2 %
1950 28.975 −1.7 %
1960 25.449 −12.2 %
1970 26.853 +5.5 %
1980 36.459 +35.8 %
1990 39.248 +7.6 %
2000 51.024 +30.0 %
2010 57.322 +12.3 %
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml.  through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 20,826 жители, 7,421 домаќинства и 5,580 семејства. Густината на населеност изнесувала 13 жители/km2. 76.66% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 22.20% на црната.

Просечниот број на членови во едно домаќинство изнесувал 2,64, додека во едно семејство 3,08.

Според старосната структура на населението, 25,40% биле лица помлади од 18 години, 9,50% од 18 до 24, 30,90% од 25 до 44, 22,70% од 45 до 64 и 11,60% лица постари од 65 години. Просечната старост на населението изнесувала 35 години.

Просечниот годишен доход на едно домаќинство изнесувал 31,420 $, додека просечниот годишен доход на едно семејство изнесувал 37,230$. Мажите заработувале повеќе од жените, па така нивниот просек изнесувал 30,413 $, додека оној на жените 21,070 $. Просечниот доход по глава на жител изнесувал 14,105 $. Од вкупниот број на семејства, 14.90% од фамилиите или 20.60% од вкупниот број на жители живееле под границата на сиромаштија.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]