Самтер (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Sumter, Alabama
Map of Alabama highlighting Sumter
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the U.S.
Основана 29 декември, 1847
Седиште Ливингстон
Најголем град Ливингстон
Население
 • (2010) 13.763


Самтер (англиски: Choctaw County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Ливингстон. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 13,763 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 2,365 km2, од кои 2,344 km² се копно, а останатите 22 км² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Округ Самтер
Година Нас. ±%
1840 29.937 —    
1850 22.250 −25.7 %
1860 24.035 +8.0 %
1870 24.109 +0.3 %
1880 28.728 +19.2 %
1890 29.574 +2.9 %
1900 32.710 +10.6 %
1910 28.699 −12.3 %
1920 25.569 −10.9 %
1930 26.929 +5.3 %
1940 27.321 +1.5 %
1950 23.610 −13.6 %
1960 20.041 −15.1 %
1970 16.974 −15.3 %
1980 16.908 −0.4 %
1990 16.174 −4.3 %
2000 14.798 −8.5 %
2010 13.763 −7.0 %
Sources:[4][5][6][7]

Според пописот во 2000 година, округот броел 14,798 жители, 5,708 домаќинства и 3,664 семејства. Густината на населеност изнесувала 6 жители/km2. 25.92% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 73.17% на црната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. GNIS-ID: 161526
  2. Autauga County , alabama.gov, (англиски)
  3. Census 2000 U.S. Gazetteer Files: Counties
  4. „American FactFinder“. United States Census Bureau. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml. 
  5. through 1960
  6. Columbia-Lippincott Gazeteer. (New York: Columbia University Press, 1952) p. 403
  7. 2006 World Almanac, p. 525

Надворешни врски[уреди | уреди извор]