Чокто (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Choctaw, Alabama
Податотека:Map of Alabama highlighting Choctaw.svg
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the САД
Основана29 декември 1847
СедиштеБатлер
Најголем градBatler
Население
 • (2010)13,859
 • Густина15/sq mi (6/km²)


Чокто (англиски: Choctaw County) — округ во сојузната држава Алабама, САД.[1][2] Главен град на округот е градот Батлер. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 13,859 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 2,385 км2, од кои 2,366 км2 се копно, а останатите 19 км2 вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Choctaw County, Alabama
ГодинаНас.±%
1850 8.389—    
1860 13.877+65.4%
1870 12.676−8.7%
1880 15.731+24.1%
1890 17.526+11.4%
1900 18.136+3.5%
1910 18.483+1.9%
1920 20.753+12.3%
1930 20.513−1.2%
1940 20.195−1.6%
1950 19.152−5.2%
1960 17.870−6.7%
1970 16.589−7.2%
1980 16.839+1.5%
1990 16.018−4.9%
2000 15.922−0.6%
2010 13.859−13.0%
Sources:[4][5][6][7]

Според пописот во 2000 година, округот броел 15,922 жители, 6,363 домаќинства и 4,574 семејства. Густината на населеност изнесувала 7 жители/км2. 55.14% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 44.13% на црната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. GNIS-ID: 161526
  2. Autauga County Архивирано на 28 март 2014 г., alabama.gov, (англиски)
  3. Census 2000 U.S. Gazetteer Files: Counties
  4. „American FactFinder“. United States Census Bureau.
  5. „through 1960“. Архивирано од изворникот на 2007-08-08. Посетено на 2011-08-26.
  6. Columbia-Lippincott Gazeteer. (New York: Columbia University Press, 1952) p. 403
  7. 2006 World Almanac, p. 525

Надворешни врски[уреди | уреди извор]