Аутауга (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аутуга, Алабама
Окружниот суд во Пратвил
Map of Алабама highlighting Аутуга
Местоположба во САД на Алабама
Map of the United States highlighting Алабама
Алабама's location in the САД
Основана21 Ноември, 1818
СедиштеПратвил
Најголем градПратвил
Површина
 • Вкупна604.45 ми (1,566 km2)
 • Копно595.97 ми (1,544 km2)
 • Вода8.48 ми (22 km2), 1.40%
Население (проц.)
 • (2016)55,416
 • Густина91,5/sq mi (35/km²)
Конгресна област2-а
Временска зонаЦентрален
Мрежна страницаautaugaco.org
Белешка:  
  • Окружен број 04 на регистрационите таблички за Алабама


Аутауга (англиски: Autauga County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Пратвил. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 54.571 жител.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 1.565,5 км2, од кои 1.543,6 (98%) се копно, а останатите 21,9 (2%) вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1920 18.908—    
1930 19.694+4.2%
1940 20.977+6.5%
1950 18.186−13.3%
1960 18.739+3.0%
1970 24.460+30.5%
1980 32.259+31.9%
1990 34.222+6.1%
2000 43.671+27.6%
2010 54.571+25.0%
Извор: „American FactFinder“. Биро за попис на населението во САД. Биро за попис
Старосна пирамида на населението во округот

Според пописот во 2000 година, округот броел 43.671 жител, 16.003 домаќинсства 12.354 семејства. Густината на населеност изнесувала 28 жители/км2. Дури 80,65% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 17,11 % на црната.

Просечниот број на членови во едно домаќинство изнесувал 2,71, додека во едно семејство 3,12.

Според старосната структура на населението, 28,6% биле лица помлади од 18 години, 8% од 19 до 24, 30,7% од 25 до 44, 22,5% од 45 до 64 и д 10,2% лица постари од 65 години. Просечната старост на населението изнесувала 35 години.

Просечниот годишен доход на едно домаќинство изнесувал 42.013 $, додека просечниот годишен доход на едно семејство изнесувал 48.458 $. Мажите заработувале повеќе од жените, па така нивниот просек изнесувал 35.168 %, додека оној на жените 22.859 %. Просечниот доход по глава на жител изнесувал 15.518 $. Од вкупниот број на семејства, 8,2% или 10,9% од вкупниот број на жители живееле под границата на сиромаштија.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]