Чилтон (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Чилтон
Chilton
Чилтон на карта на Алабама
Местоположба во рамките на Алабама
Алабама на карта на САД
Местоположба на Алабама
во рамките на САД
Основан 30 декември, 1868
Админ. центар Клентон
Најголем град Клентон
Површина
 - Вкупна
 - Земја
 - Вода
}}
-
Население
 - (2010)
 - Густина

Чилтон (англиски: Chilton County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Клентон. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 43,643 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 1,815 km2, од кои 1,797 km² се копно, а останатите 18 км² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Chilton County, Alabama
Година Нас. ±%
1870 6.194 —    
1880 10.793 +74.2%
1890 14.549 +34.8%
1900 16.522 +13.6%
1910 23.187 +40.3%
1920 22.770 −1.8%
1930 24.579 +7.9%
1940 27.955 +13.7%
1950 26.922 −3.7%
1960 25.693 −4.6%
1970 25.180 −2.0%
1980 30.612 +21.6%
1990 32.458 +6.0%
2000 39.593 +22.0%
2010 43.643 +10.2%
Baker County until 1874
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml.  through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 39,593 жители, 15,287 домаќинсства 11,342 семејства. Густината на населеност изнесувала 22 жители/km2. 86,71% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 10,61% на црната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]