Булок (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Bullock, Alabama
Map of Alabama highlighting Bullock
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the U.S.
Основана 5 декември, 1866
Седиште Јунион Спрингс
Најголем град Јунион Спрингс
Површина
 • Вкупна 1,621 sq mi (4,198 km2)
 • Копно 1,619 sq mi (4,193 km2)
 • Вода 3 sq mi (8 km2), (0.17%)
Население
 • (2010) 10.914
 • Густина 17/sq mi (6,7/km²)

Булок (англиски: Bullock County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Клејтон. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 10,914 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 1,621 km², од кои 1,619 km² се копно, а останатите 3 km² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
Година Нас. ±%
1870 24.474 —    
1880 29.066 +18.8%
1890 27.063 −6.9%
1900 31.944 +18.0%
1910 30.196 −5.5%
1920 25.333 −16.1%
1930 20.016 −21.0%
1940 19.810 −1.0%
1950 16.054 −19.0%
1960 13.462 −16.1%
1970 11.824 −12.2%
1980 10.596 −10.4%
1990 11.042 +4.2%
2000 11.714 +6.1%
2010 10.914 −6.8%
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml.  through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 11,714 жители, 3,986 домаќинства и 2,730 семејства. Густината на населеност изнесувала 7 жители/km2. 25.25%% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 73.11 % на црната.

Просечниот број на членови во едно домаќинство изнесувал 2.56, додека во едно семејство 3.13.

Според старосната структура на населението, 26.10% биле лица помлади од 18 години, 10.30% од 18 до 24, 29.30% од 25 до 44, 21.20% од 45 до 64 и 13.20% лица постари од 65 години. Просечната старост на населението изнесувала 35 години.

Просечниот годишен доход на едно домаќинство изнесувал 20,605 $, додека просечниот годишен доход на едно семејство изнесувал 23,990 $. Мажите заработувале повеќе од жените, па така нивниот просек изнесувал 22,560 $, додека оној на жените 19,069 $. Просечниот доход по глава на жител изнесувал 10,163 $. Од вкупниот број на семејства, 29.80% или 33.50% од вкупниот број на жители живееле под границата на сиромаштија.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]