Чироки (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Чироки
Cherokee
Чироки на карта на Алабама
Местоположба во рамките на Алабама
Алабама на карта на САД
Местоположба на Алабама
во рамките на САД
Основан 9 јануари, 1836
Админ. центар Центар
Најголем град Центар
Површина
 - Вкупна
 - Земја
 - Вода
}}
-
Население
 - (2010)
 - Густина

Чироки (англиски: Cherokee County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Центар. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 25,989 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 1,554 km2, од кои 1,433 km² се копно, а останатите 121 км² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Cherokee County, Alabama
Година Жители  %±
1840 8.773 —    
1850 13.884 +58,3%
1860 18.360 +32,2%
1870 11.132 −39,4%
1880 19.108 +71,6%
1890 20.459 +7,1%
1900 21.096 +3,1%
1910 20.226 −4,1%
1920 20.862 +3,1%
1930 20.219 −3,1%
1940 19.928 −1,4%
1950 17.634 −11,5%
1960 16.303 −7,5%
1970 15.606 −4,3%
1980 18.760 +20,2%
1990 19.543 +4,2%
2000 23.988 +22,7%
2010 25.989 +8,3%
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml.  through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 23,988 жители, 9,7198 домаќинсства 7,201 семејства. Густината на населеност изнесувала 17 жители/km2. 92,83% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 5,54% на црната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]