Биб (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bibb, Alabama
Bibb County, Alabama courthouse.jpg
Bibb County courthouse in Centreville, Alabama
Map of Alabama highlighting Bibb
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the САД
Основана7 февруари, 1818
Именувана поWilliam W. Bibb
СедиштеЦентревил
Најголем градБрент
Население
 • (2010)22.915
 • Густина36/sq mi (14/km²)
Временска зонаЦентрален: UTC-6/-5


Барбур (англиски: Bibb County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Центревил. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 22,915 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 1,622 km², од кои 1,614 km² се копно, а останатите 3,14 km² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1820 3.676—    
1830 6.306+71.5 %
1840 8.284+31.4 %
1850 9.969+20.3 %
1860 11.894+19.3 %
1870 7.469−37.2 %
1880 9.487+27.0 %
1890 13.824+45.7 %
1900 18.498+33.8 %
1910 22.791+23.2 %
1920 23.144+1.5 %
1930 20.780−10.2 %
1940 20.155−3.0 %
1950 17.987−10.8 %
1960 14.357−20.2 %
1970 13.812−3.8 %
1980 15.723+13.8 %
1990 16.576+5.4 %
2000 20.826+25.6 %
2010 22.915+10.0 %
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau.  through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 51,024 жители, 19,265 домаќинства и 14,814 семејства. Густината на населеност изнесувала 31 жители/km2. 95,08% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 1,19% на црната.

Просечниот број на членови во едно домаќинство изнесувал 2,62, додека во едно семејство 3,02.

Според старосната структура на населението, 25,40% биле лица помлади од 18 години, 8,40% од 18 до 24, 29,20% од 25 до 44, 24,10% од 45 до 64 и 12,90% лица постари од 65 години. Просечната старост на населението изнесувала 36 години.

Просечниот годишен доход на едно домаќинство изнесувал 35,241 $, додека просечниот годишен доход на едно семејство изнесувал 41,573$. Мажите заработувале повеќе од жените, па така нивниот просек изнесувал 31,455 $, додека оној на жените 22,459 $. Просечниот доход по глава на жител изнесувал 16,325 $. Од вкупниот број на семејства, 8.60% од фамилиите или 11.70% од вкупниот број на жители живееле под границата на сиромаштија.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]