Батлер (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Butler, Alabama
Greenville AL Butler Co Court House.JPG
Butler County courthouse in Greenville, Alabama
Податотека:Map of Alabama highlighting Butler.svg
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the САД
Основана13 декември 1819
СедиштеГринвил
Најголем градGreenville
Население
 • (2010)20,947


Батлер (англиски: Butler County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Пратвил. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 20,947 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 2,015 км2, од кои 2,012 км2 се копно, а останатите 10,4 км² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1820 1.405—    
1830 5.650+302.1%
1840 8.685+53.7%
1850 10.836+24.8%
1860 18.122+67.2%
1870 14.981−17.3%
1880 19.649+31.2%
1890 21.641+10.1%
1900 25.761+19.0%
1910 29.030+12.7%
1920 29.531+1.7%
1930 30.195+2.2%
1940 32.447+7.5%
1950 29.228−9.9%
1960 24.560−16.0%
1970 22.007−10.4%
1980 21.680−1.5%
1990 21.892+1.0%
2000 21.399−2.3%
2010 20.947−2.1%
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 21,399 жители, 8,398 домаќинсства 5,870 семејства. Густината на населеност изнесувала 11 жители/км2. 58.38% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 40.81% на црната.

Просечниот број на членови во едно домаќинство изнесувал 2.52, додека во едно семејство 3,06.

Според старосната структура на населението, 26.90% биле лица помлади од 18 години, 8.60% од 18 до 24, 25.10% од 25 до 44, 23.00% од 45 до 64 и 16.40% лица постари од 65 години. Просечната старост на населението изнесувала 38 години.

Просечниот годишен доход на едно домаќинство изнесувал 24,791 $, додека просечниот годишен доход на едно семејство изнесувал 30,915 $. Мажите заработувале повеќе од жените, па така нивниот просек изнесувал 28,968 %, додека оној на жените 18,644 %. Просечниот доход по глава на жител изнесувал 15,715 $. Од вкупниот број на семејства, 20.40% или 24.60% од вкупниот број на жители живееле под границата на сиромаштија.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]