Калхон (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Калхон
Calhoun
Калхон на карта на Алабама
Местоположба во рамките на Алабама
Алабама на карта на САД
Местоположба на Алабама
во рамките на САД
Основан 18 декември, 1832
како округ Бентон
Админ. центар Анистон
Најголем град Анистон
Површина
 - Вкупна
 - Земја
 - Вода
}}
-
Население
 - (2010)
 - Густина
Портал www.calhouncounty.org

Калхоун (англиски: Calhoun County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Пратвил. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 118,572 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 1,586 km2, од кои 1,576 km² се копно, а останатите 10 км² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
Година Нас. ±%
1840 14.260 —    
1850 17.163 +20.4%
1860 21.539 +25.5%
1870 13.980 −35.1%
1880 19.591 +40.1%
1890 33.835 +72.7%
1900 34.874 +3.1%
1910 39.115 +12.2%
1920 47.822 +22.3%
1930 55.611 +16.3%
1940 63.319 +13.9%
1950 79.539 +25.6%
1960 95.878 +20.5%
1970 103.092 +7.5%
1980 119.761 +16.2%
1990 116.034 −3.1%
2000 112.249 −3.3%
2010 118.572 +5.6%
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml.  through 1960 Benton County until 1858

Според пописот во 2000 година, округот броел 112,249 жители, 45,307 домаќинсства 31,307 семејства. Густината на населеност изнесувала 71 жители/km2. 78.88% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 18.54% на црната.

Просечниот број на членови во едно домаќинство изнесувал 2.42, додека во едно семејство 2.94.

Според старосната структура на населението, 23.60% биле лица помлади од 18 години, 10.40% од 18 до 24, 27.80% од 25 до 44, 24.10% од 45 до 64 и 14.10% лица постари од 65 години. Просечната старост на населението изнесувала 37 години.

Просечниот годишен доход на едно домаќинство изнесувал 31,768 $, додека просечниот годишен доход на едно семејство изнесувал 39,908 $. Мажите заработувале повеќе од жените, па така нивниот просек изнесувал 30,847 %, додека оној на жените 21,076 %. Просечниот доход по глава на жител изнесувал 17,367 $. Од вкупниот број на семејства, 12.40% или 16.10% од вкупниот број на жители живееле под границата на сиромаштија.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]