Барбур (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Барбур
Barbour
Барбур на карта на Алабама
Местоположба во рамките на Алабама
Алабама на карта на САД
Местоположба на Алабама
во рамките на САД
Основан 18 декември, 1832
Админ. центар Клејтон
Најголем град Еуфаула
Површина
 - Вкупна
 - Земја
 - Вода
}}
-
Население
 - (2010)
 - Густина

Барбур (англиски: Barbour County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Клејтон. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 27.457 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 2.343 km², од кои 2.292 km² се копно, а останатите 51 km² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
Година Нас. ±%
1920 32.067 —    
1930 32.425 +1.1%
1940 32.722 +0.9%
1950 28.892 −11.7%
1960 24.700 −14.5%
1970 22.543 −8.7%
1980 24.756 +9.8%
1990 25.417 +2.7%
2000 29.038 +14.2%
2010 27.457 −5.4%
Sources: „American FactFinder“. Биро за попис на САД. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml.  through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 29.038 жители, 10.409 домаќинства и 7.390 семејства. Густината на населеност изнесувала 13 жители/km2. 51.27%% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 46,32 % на црната.

Просечниот број на членови во едно домаќинство изнесувал 2.53, додека во едно семејство 3.04.

Според старосната структура на населението, 25.40% биле лица помлади од 18 години, 9.30% од 18 до 24, 29.60% од 25 до 44, 22.40% од 45 до 64 и 13.30% лица постари од 65 години. Просечната старост на населението изнесувала 36 години.

Просечниот годишен доход на едно домаќинство изнесувал 25,101 $, додека просечниот годишен доход на едно семејство изнесувал 31,877 $. Мажите заработувале повеќе од жените, па така нивниот просек изнесувал 28,441 $, додека оној на жените 19,882 $. Просечниот доход по глава на жител изнесувал 13,316 $. Од вкупниот број на семејства, 21.60% од фамилиите или 26.80% од вкупниот број на жители живееле под границата на сиромаштија.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]