Маренго (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Маренго
Marengo
Marengo Alabama Courthouse.jpg
Marengo County Courthouse in Linden, Alabama
Маренго на карта на Алабама
Местоположба во рамките на Алабама
Алабама на карта на САД
Местоположба на Алабама
во рамките на САД
Основан 6 февруари 1818
Именуван по Битката кај Маренго[1]
Админ. центар Линден
Најголем град Демополис
Површина
 - Вкупна
 - Земја
 - Вода
}}
-
Население
 - (2010)
 - Густина
Часовен појас централен: UTC-6/-5

Маренго (англиски: Marengo County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[2][3] Главен град на округот е градот Линден. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 2,546 km2, од кои 2,531 km² се копно, а останатите 15 км² вода.[4] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Marengo County, Alabama
Година Нас. ±%
1820 2.933 —    
1830 7.700 +162.5%
1840 17.264 +124.2%
1850 27.831 +61.2%
1860 31.171 +12.0%
1870 26.151 −16.1%
1880 30.890 +18.1%
1890 33.095 +7.1%
1900 38.315 +15.8%
1910 39.923 +4.2%
1920 36.065 −9.7%
1930 36.426 +1.0%
1940 35.736 −1.9%
1950 29.494 −17.5%
1960 27.098 −8.1%
1970 23.819 −12.1%
1980 25.047 +5.2%
1990 23.084 −7.8%
2000 22.539 −2.4%
2010 21.027 −6.7%
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml.  through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 22,539 жители, 8,767 домаќинсства 6,277 семејства. Густината на населеност изнесувала 4 жители/km2. 47.28% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 51.71% на црната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име adahmarengo.
  2. GNIS-ID: 161526
  3. Autauga County , alabama.gov, (англиски)
  4. Census 2000 U.S. Gazetteer Files: Counties

Надворешни врски[уреди | уреди извор]