Црква „Св. Спас“ - Велес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Спас
Влезот на црквата Св.Спас.jpg

Влезот во црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Местоположба

Карта

Координати 41°42′25″N 21°47′20″E / 41.70694° СГШ; 21.78889° ИГД / 41.70694; 21.78889Координати: 41°42′25″N 21°47′20″E / 41.70694° СГШ; 21.78889° ИГД / 41.70694; 21.78889
Место Велес
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба среден век
Архитектонски опис

Св. Спас (Вознесение Христово) — црква во градот Велес. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Поширок поглед на црквата

Црквата е сместена на левата страна нана Вардар, во југоисточниот дел на градот. Лежи на неколку стотини метри од последните куќи во горниот дел на Прцорек — Рамина. Изграден е на ридот Свети Илија, спроти поголемата црква „Св. Пантелејмон“ на спротивниот брег. Се претпоставува дека датира од XIV век, веројатно од стар манастир, а обновена е во XIX век.[2] Во 1837 г. прворечките првенци издејствувале дозвола за два месеца да изградат храм во јужниот дел на градот, на местото на старата црква, и со работно учество на целото население успеале брзо да ја изградат „Свети Спас“, осветена од владиката Игнатиј Велешки. Уште од самиот почеток, богослужбата се одвивала на црковнословенски.[3]

Последните зографски работи се дело на прочуениот велешки зограф Ѓорѓи. Во јужниот дел на црквата се гробовите на видни граѓани, ктитори. Во црковниот двор е гробот на преродбеникот Јордан Хаџи Константинов-Џинот. Иконата на Ное е од 1817, а иконата на св. Петар и Павле датира од 1819 г. Впечатливата камбанарија е изградена по 1912 г.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. 2,0 2,1 „Црква Свети Спас“. Општина Велес. Посетено на 25 октомври 2013.
  3. Кънчов, Васил. Сегашното и недaвното минало на град Велес, в: Избрани произведения, т. II, Издателство Наука и изкуство, София 1970, стр. 219 - 220. Посетено на 25 октомври 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]