Куќа на Тренчови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Тренчови
Varnaliite vo Veles 016.jpg
Страничен поглед на куќата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилпреродбенички
ГрадВелес
Земја Македонија
Завршена1868
Технички податоци
Катови3

Куќа на Тренчови — стара куќа во градот Велес од времето на Македонската преродба. Прогласена е за значајно културно наследство на Македонија во 1964 г.[1][2][3]

Историја[уреди | уреди извор]

Куќата е сместена во населбата Прцорек, на ул. „Јован Наумов Алабакот“ бр. 5. Изградена е околу 1868 година во месноста Варналиите. Во нејзиното соседството се други знаменити домови како Куќата на Паунови (бр. 10), Куќата на Чокалови (бр. 7)[4] и Куќата на Прнарови (бр. 3) со кои образува впечатлив комплекс.[1][5]

Во Куќата на Тренчови се снимани сцени од неколку филмови, меѓу кои и „Мис Стон“ од 1958 г.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Поради особеностите на теренот, куќата има тесна фасада кон улицата. Се состои од приземје и два ката. Приземјето и првиот кат се изградени од камен и се пониски, додека пак вториот кат е од бондручна градба и е еркерно испуштен. На него има големи прозорци, опшивен венец и други украси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Куќата на Тренчови, Комплекс Варналии, Велес / 1868“. МАРХ. 28 април 2016. Занемарен непознатиот параметар |access= (се препорачува |access-date=) (help); Недостасува права црта во: |access= (help)
  2. „Куќата на Паунови и Тренчови“. Центар за дигитализација на националното наследство. Архивирано од изворникот на 2017-09-24. Посетено на 23 септември 2017.
  3. „Комплекс Варналии“. Visit Veles. Посетено на 23 септември 2017.
  4. Светиева, Анета (1992). Резбарени тавани, долапи и врати во Македонија. Скопје: Институт за фолклор „Марко Цепенков“. стр. 249.
  5. Печков, Петар (16 март 2015). „Потребна е целосна реконструкција а не само нови фасади на куќите кај Варналиите“. Ти Реков Ми Рече - Сè за мојот Велес.