Куќа на Прнарови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќа на Прнарови
Varnaliite vo Veles 01.jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилпреродбенички
ГрадВелес
Земја Македонија
Завршена1868
Технички податоци
Катови3

Куќа на Тренчови — стара куќа во градот Велес од времето на Македонската преродба. Прогласена е за значајно културно наследство на Македонија во 1964 г.[1][2][3]

Историја[уреди | уреди извор]

Куќата е сместена во населбата Прцорек, на ул. „Јован Наумов Алабакот“ бр. 3. Изградена е околу 1868 година во месноста Варналиите. Во нејзиното соседството се други знаменити домови како Куќата на Тренчови (бр. 5), Куќата на Чокалови (бр. 7)[4] и Куќата на Паунови (бр. 10) со кои образува впечатлив комплекс.[1][5]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата е на три нивоа и има специфичен облик на основата. Поплочениот двор на приземјето е отворен простор поврзан со улицата. Централно место во архитектонското решение зазема чардакот, кој ги опфаќа сите соби. На вториот кат доминират големи прозорци и издадени стреи со украсни елементи од флората и фауната кои завршуваат на покривот.[3]

Фасадата на куќата е реновирана и се одликува со еркерно издадени катови.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Куќата на Тренчови, Комплекс Варналии, Велес / 1868“. МАРХ. 28 април 2016. Занемарен непознатиот параметар |access= (се препорачува |access-date=) (help); Недостасува права црта во: |access= (help)
  2. „Куќата на Паунови и Тренчови“. Центар за дигитализација на националното наследство. Посетено на 23 септември 2017. Архивирано на 24 септември 2017 г.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Комплекс Варналии“. Visit Veles. Посетено на 23 септември 2017.
  4. Светиева, Анета (1992). Резбарени тавани, долапи и врати во Македонија. Скопје: Институт за фолклор „Марко Цепенков“. стр. 249.
  5. Печков, Петар (16 март 2015). „Потребна е целосна реконструкција а нe само нови фасади на куќите кај Варналиите“. Ти Реков Ми Рече - Сè за мојот Велес.