Црква „Св. Недела“ - Велес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Местоположба

Карта

Координати 41°42′11.3″N 21°47′16.0″E / 41.703139° СГШ; 21.787778° ИГД / 41.703139; 21.787778Координати: 41°42′11.3″N 21°47′16.0″E / 41.703139° СГШ; 21.787778° ИГД / 41.703139; 21.787778
Место Велес
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба среден век
Архитектонски опис
Стил византиски

Св. Неделацрква во градот Велес. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во средниот век. Сместена е на стрмна карпа од десната страна на реката Тополка, кај нејзиното устие во Вардар и на околу 300 м западно од црквата „Св. Димитриј“. Судејќи по градбата и остатоците од живописот, храмот му припаѓа на византискиот период. Изгледа служела како храм на Велешката тврдина од Стариот Град, и се наоѓа на неговиот северен крај.

Храмот е доста посетуван, претежно на Цветници, Великпеток и во неделите од Велигден до Спасовден.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Останати цркви во Велес“. Повардарска епархија. 14 јуни 2007. Посетено на 22 февруари 2014.