Туховишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Туховишта (Бугарски: Туховища) е село во Пиринска Македонија, денес Општина Сатовча, Област Благоевград во Бугарија.


Туховишта
Карта
Општина: Општина Сатовча
Население: 859
Поштенски број: 2939
Повикувачки број: -
Надморска височина: 799
Географска широчина: 41.5°
Географска должина: 24.05°
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Туховишта се наоѓа во планински регион во Родопи. Селото се наоѓа на околу 2 километри од границата со Грција. Село Туховишта се наоѓа во југозападните Родопи и е дел oт областа Чеч. Надморската висина на селото е 700-999 метри, а површината на земјиштето е околу 17 км2.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

  • ОУ “Св Свети Кирил и Методиј“
  • Читалиште „Граничар“

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]