Туховишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Туховишта
Туховища
Поглед кон селото
Поглед кон селото
Туховишта is located in Бугарија
Туховишта
Туховишта
Местоположба во областа
Туховишта is located in Пиринска Македонија
Туховишта
Местоположба на Туховишта во Општина Сатовча и Благоевградската област
Координати: 41°30′N 24°3′E / 41.500° СГШ; 24.050° ИГД / 41.500; 24.050Координати: 41°30′N 24°3′E / 41.500° СГШ; 24.050° ИГД / 41.500; 24.050
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаСатовча
Површина
 • Вкупна17.151 км2 (6,622 ми2)
Надм. вис.&10000000000000836000000836 м
Население (2015)
 • Вкупно776
 • Густина0.045/км2 (0.12/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2939
Повик. бр.07548

Туховиштасело во Сватовчко, Пиринска Македонија, денес во општината Сатовча на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Туховишта се наоѓа на 28 километри источно од Хаџидимово и на 22 километри јужно од општинскиот центар Сатовча и на околу 2 километри од границата со Грција. Селото е планинско кое се наоѓа во подножјето на западните делови на Родопите на надморска висина од 836 метри, во историко-географската област Чеч. Атарот на селото зафаќа површина од 17.151 км2[1]. Селото се граничи со територијата на следниве села: на исток, каде поминува границата со Грција, со територијата на раселените села Борен и Манастир, на запад со Слаштен и В’лкосел, на југ со Годешево и на север со Жижево.

Историja[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


  1. Справочник България – Село Туховища