Сатовча (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Сатовча)
Прејди на: содржини, барај
Општина Сатовча
Община Сатовча
Грб на Општина Сатовча
Грб
Местоположба во Пиринска Македонија Местополба во Бугарија 
Местоположба во Пиринска Македонија
Земја Бугарија
Област Благоевградска
Седиште Сатовча
Управа
 • Градоначалник Арбен Мименов (ДПС)
Површина
 • Вкупна 332,59 км2
Население (2015)
 • Вкупно 16.003
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Мреж. место satovcha.bg

Општина Сатовча — (бугарски: Община Сатовча) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е селото Сатовча. Општината има 14 населени места со вкупно население од 16.003 жители (2015).

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Сатовча со населените места

Општината има вкупно 14 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]