Општина Сатовча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Општина Сатовча се наоѓа во југозападнa Бугарија, Благоевградска област (историско-географскиот регион Пиринска Македонија). Центар на општината е селото Сатовча. Општината има 14 населени места со вкупно население од 18997 жители (21.07.05 г.).


Општини во Пиринска Македонија
Грб Мапа
-
-
Име: Сатовча
Седиште: Село Сатовча
Површина: km²
Население: 1899
Густина: жители на km²
Број на населени места: 14
Населени места: Боголин, Ваклиново, В’лкосел, Годешево, Долен, Жижево, Кочан, Крибул, Осина, Плетена, Сатовча, Слаштен, Туховишта и Фргово
Адреса на седиште:
Телефон: Нема
Факс: Нема
Веб страница: Нема
Е-Пошта: Нема
Претставници
Градоначалник Арбен Мименов
Претседавач -
Членови на совет -

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]