Осина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Осина
Осина
село
Skyline of Осина
Осина is located in Бугарија
Осина
Осина
Местоположба на Осина
Координати: 41°38′N 24°5′E / 41.633° СГШ; 24.083° ИГД / 41.633; 24.083Координати: 41°38′N 24°5′E / 41.633° СГШ; 24.083° ИГД / 41.633; 24.083
Земја Бугарија
ОбластБлагоевградска
ОпштинаСатовча
Управа[1]
 • КметСлавчо Хаџиев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна25,543 км2 (9,862 ми2)
Надм. вис.&100000000000011990000001.199 м
Население (2010-12-15)[2]
 • Вкупно599
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2953
Повик. бр.07544

Осина (бугарски: Осина) — село во Неврокопско, Пиринска Македонија, денес во Општина Сатовча, Благоевградска област, Бугарија. Претставува најисточното населено место во Пиринска Македонија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]