Сјајот и бедата на куртизаните

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Splendeurs et misères des courtisanes
BalzacSplendorsMiseries02.jpg
АвторОноре де Балзак
ЗемјаФранција
Јазикфранцуски
СеријалЧовечка комедија
ИздавачЕдмунд Вердер
Издадена
1838-1847
ПретходнаLa Maison Nucingen 
СледнаТајната на кнегинката де Кадињан“ 

„Сјајот и бедата на куртизаните“ (француски: Splendeurs et misères des courtisanes) — роман на францускиот писател Оноре де Балзак, објавен во четири дела во периодот 1838 - 1847 година. Тој ја продолжува приказната на Лисјен де Рубампре, кој е главниот лик во „Изгубени илузии“, претходниот роман на Балзак. „Сјајот и бедата на куртизаните“ е дел од Балзаковиот циклус „Човечка комедија“.