Проституција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Проституција претставува дејност или пракса на ангажирање во сексуална активност во замена за одреден надомест во пари или во производи.[1][2] Проституцијата се опишува како сексуални услуги или комерцијален секс, а колоквијално се нарекува курвање. Исто така, таа се опишува со примена на еуфемизмот „најстариот занает“.[3][4] Лицето кое се занимава со проституција се нарекува проститутка или сексуален работник (работничка), а колоквијалниот израз е „курва“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Prostitution – Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary“. Merriam-Webster. конс. 19 септември 2013. 
  2. „Prostitution Law & Legal Definition“. US Legal. конс. 19 март 2013. 
  3. Flowers 1998, стр. 5.
  4. Forrest Wickman (6 March 2012). „Rush Limbaugh calls Sandra Fluke a "prostitute": Is prostitution really the world's oldest profession?“. Slate Magazine. конс. 4 февруари 2016.