Список на земји во кои францускиот е службен јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на земји каде што Француски е службен јазик
Десетте повеќето населени земји каде што се зборува Француски според CIA "World Factbook"

Ова е список на земјите во кои францускиот јазик е службен. Треба да се има на ум дека во многу од овие земји се зборуваат други јазици освен францускиот така што бројот на населението не е показател за бројот на луѓе кој го зборуваат францускиот јазик.

Бр. Земја Континент Население (2008)[1] Говорници (2005)[2] % од населението
# -- Свет 367.428.669 -- --
1. Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg ДР Конго Африка 66.514.506 6.080.000 9,1%
2.  Франција Европа 65.057.790 60.578.600 93,1%
3.  Канада Северна Америка 33.930.830 9.487.500 28,0%
4. Flag of Madagascar.svg Мадагаскар Африка 20.042.551 865,000 4,3%
5. Flag of Cameroon.svg Камерун Африка 18.467.692 2.950.300 16,0%
6. Брег на Слоновата Коска БСК Африка 18.373.060 12.740.000 69,3%
7. Flag of Burkina Faso.svg Буркина Фасо Африка 15.264.735 695.000 4,6%
8. Flag of Niger.svg Нигер Африка 13.272.679 1.260.000 9,5%
9. Сенегал Сенегал Африка 12.853.259 1.170.000 9,1%
10. Flag of Mali.svg Мали Африка 12.324.029 1.107.000 9,0%
11. Flag of Rwanda.svg Руанда Африка 10.473.282 609.000 5,8%
12.  Белгија Европа 10.403.951 4.300.000 41,3%
13.  Гвинеја Африка 10.211.437 2.000.000 19,6%
14. Flag of Chad.svg Чад Африка 10.111.337 1.940.000 19,2%
15. Flag of Haiti.svg Хаити Северна Америка 8.924.553 664.000 7,4%
16. Flag of Burundi.svg Бурунди Африка 8.691.005 390.000 4,5%
17. Flag of Benin.svg Бенин Африка 8.294.941 739.200 8,9%
18.  Швајцарија Европа 7.581.520 1.509.600 19,9%
19. Flag of Togo.svg Того Африка 5.858.673 2.000.000 34,1%
20. Flag of the Central African Republic.svg Централноафриканска Република Африка 4.434.873 945.000 21,3%
21. Flag of the Republic of the Congo.svg Република Конго Африка 3.903.318 1.200.000 30,7%
22. Flag of Gabon.svg Габон Африка 1.485.832 1.200.000 80,8%
23. Flag of the Comoros.svg Комори Африка 731.775 312.200 42,7%
24. Flag of Equatorial Guinea.svg Екваторска Гвинеја Африка 616.459 100.000 16,2%
25. Flag of Djibouti.svg Џибути Африка 506.221 159.800 31,6%
26.  Луксембург Европа 486.006 430.000 88,5%
27. Flag of Vanuatu.svg Вануату Океанија 215.446 99.000 46,0%
28. Flag of the Seychelles.svg Сејшели Африка 82.247 4.000 4,9%
29.  Монако Европа 32.796 23.400 7,1%

Зависни држави[уреди | уреди извор]

Бр. Земја Континент Население Статус
1. Индија Пондишери Азија 973.829 Територија на Индија
2. Француска Полинезија Француска Полинезија Океанија 283.019 прекуморска заедница на Франција
3. Франција Нова Каледонија Океанија 224.824 прекуморска заедница на Франција
4. Мајот Мајот Африка 216.306 прекуморска заедница на Франција
5. Flag of Valle d'Aosta.svg Аостинска Долина Европа 123.978 Автономен регион на Италија
6. Flag of Jersey.svg Џерси Европа 91.533 Под суверенитет на Британската Круна
7. Flag of Guernsey.svg Гернеси Европа 65.726 Под суверенитет на Британската Круна
8. Франција Сент Мартен Северна Америка 29.376 прекумроска заедница на Франција
9. Франција Валис и Футуна Океанија 16.448 прекуморска заедница на Франција
10. Франција Свети Вартоломеј Северна Америка 7.492 прекуморска заедница на Франција
11. Франција Свети Пјер и Микелон Северна Америка 7.044 прекуморска заедница на Франција
12. Flag of the French Southern and Antarctic Lands.svg Француски Јужни и Антарктички Земји Антарктика, Африка 140 TAAF дистрикт
13. Франција Клипертон Северна Америка 0 Француска прекуокеанска територија
  • Францускиот јазик има неколку правен статус во Луизијана, но таа држава нема службени јазици. Исто така, 5,3% од луѓето во Мејн зборуваат француски но тој јазик нема никаков статус во државата.

Земји каде што француски често се користи но не е службен[уреди | уреди извор]

Локацијата на Магреб. Француски е втор јазик во секоја земја во овој регион освен Либија.
Бр. Земја Континент Население Луѓе кои зборуваат француски(2005)[3][4] % од населението што зборува француски
1.  Мароко Африка 34.343.219 4.144.500 12,1%
2.  Алжир Африка 33.769.669 21.000.000 62,2%
3.  Тунис Африка 10.383.577 6.360.000 61,3%
5.  Либан Азија 4.088.941 684.000 16,7%
6.  Мавританија Африка 3.364.940 167.400 5,0%
7.  Маврициус Африка 1.274.189 180.000 14,1%
8.  Андора Европа 72.413 34.200 47,2%

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The World Factbook“. Central Intelligence Agency. July 2008 estimates. Посетено на 2008-06-14. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Nombre de francophones“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-01-20. Посетено на 2010-05-06.
  3. „Број на франкофони“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-01-20. Посетено на 2010-05-06.
  4. „Алжир“.