Пондишери

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Територија Пондишери)
Прејди на: содржини, барај
Територија Пондишери
Територија Пондишери - દમણ અને દીવ
Држава: Индија
Главен град: Пондишери
Површина: 492 km²
Население: 973.829
Густина на население: 1.979 жит./km²
Јазик: тамилски, француски, телугу, малајалам
Религија:
Веб-сајт: www.pon.nic.in
Мапа
Положба на територијата Пондишери во Индија


Територијата Пондишери е сојузна територија во Индија.