Разлика помеѓу преработките на „Завхан (покраина)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 29 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: war:Zavkhan (lalawigan))
{{Инфокутија_држава
|native_name = {{lang|mn|Завхан аймаг}}
|conventional_long_name =Покраина Завхан провинција
|common_name = Завхан
|image_flag =
|calling_code =
}}
'''Завхан''' е една од 21 [[провинциипокраини во Монголија]]. ПровинцијатаПокраината е лоцирана на запад од државата. Главен град на провинцијатапокраината е [[Улијастај]] и името на провинцијатапокраината доаѓа од името на реката [[Завхај (река)|Завхај]]
 
== Административна поделба ==
[[Image:Mongolia Zavkhan sum map mk.png|thumb|right|250px|ДистриктиОбласти во Завхан]]
 
{| class="wikitable"
|-
|+ ДистриктиОбласти во Завхан
|-
! Област
! Дистрикт
! [[Монголски јазик|монголски]]
! Население <ref name="zavkhan-main5" />(2005)

Прегледник