Улијастај

Координати: 47°44′34″N 96°50′36″E / 47.74278° СГШ; 96.84333° ИГД / 47.74278; 96.84333
Од Википедија — слободната енциклопедија
47°44′34″N 96°50′36″E / 47.74278° СГШ; 96.84333° ИГД / 47.74278; 96.84333
Улијастај
Улиастай
Град
Земја Монголија
Покраина Завхан
Округ Улијастај
Реки Чигестеј Гол
Височина 1.753 м
Координати 47°44′34″N 96°50′36″E / 47.74278° СГШ; 96.84333° ИГД / 47.74278; 96.84333
Површина 32,04 км2
Население 16.240 (2008)
Основано 1733
Часовен појас UTC+7
Повикувачки бр. +976 (0)146
Местоположба во Монголија
Местоположба во Монголија
Местоположба во Монголија

Улијастај (монголски: Улиастай) — град во Монголија. Градот се наоѓа во западниот дел од земјата, на околу 1.115 километри оддалеченост главниот град Улан Батор. Улијастај е главен град на покраината Завхан бил еден од 10 најнаселени градови во Монголија со население од 24.276 жители во 2000 година, но денес има само 16.240 жители.[1] и е на 16 место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Zavkhan Aimag Statistic Office Annual Report“. Архивирано од изворникот на 2011-07-22. Посетено на 2010-02-16.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]