Википедија:Уредувачки денови 2022: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
* (П) — подобрена статија
 
== Планирани денови ==
=== Астрономски инструменти ===
[[Податотека:Circumferentor, Table of Surveying, Cyclopaedia, Volume 2.jpg|десно|220п|Уредувачки ден „Астрономски инструменти“]]
На 13 јануари 2022 година ќее се одржиодржан уредувачки ден на тема „Астрономски инструменти“.
 
==== Материјали ====
За создавање или подобрување на статиите за астрономските инструменти можеможело да се користат другите јазични изданија на Википедија, дигитализирани и други материјали.
 
* од Википедија на англиски јазик:
|-
| 1
| [[Корисник:Dandarmkd|Dandarmkd]]
| {{подреден список|[[Астрариум]] (Н)|[[Трепкачки споредувач]] (Н)|[[Кантерберски астролапски квадрант]] (Н)|[[Челатоне]] (Н)|[[Список на астрономски инструменти]] (Н)|[[Космолаб]] (Н)|[[Екваторски прстен]] (Н)|[[Диоптра]] (Н)|[[Трикветрум (астрономија)]] (Н)}}
|-
| 2
| [[Корисник:JanaBog|JanaBog]]
| {{подреден список|[[Фотометар]] (Н)|[[Астролаб]] (Н)}}
|-
| 3
|
|
|-
| 4
|
|
|-
| 5
|
|
|-
| 6
|
|
|-
| 7
|
|
|-
| 8
|
|
|-
| 9
|
|
|-
| 10
|
|
|}
 
* (П) — подобрена статија
 
== Планирани денови ==
=== Светско наследство во Африка ===
[[Податотека:World Heritage Logo.png|десно|180п|Уредувачки ден „Светско наследство во Африка“]]

Прегледник