Прејди на содржината

Вилијам Макинли: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: ривал → соперник
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Изборите во 1896 година: Правописна исправка, replaced: неможел → не можел)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: ривал → соперник)
'''Вилијам Макинли''' ({{lang-en|William McKinley}}, {{роден на|29|јануари|1843}} – {{починал на|14|септември|1901}}) бил 25-ти [[претседател на Соединетите Американски Држави]] и последниот ветеран на американската граѓанска војна што е избран за мандат.
 
До 1880год. Макинли бил национален водач на републиканците. Како кандидат на републиканците на парламентарните избори во 1896год. против демократот Вилијам Џенингс Брајан (William Jennings Bryan) ги поддржувал златните стандарди и го промовирал плурализмот меѓу етничките групи. Неговата кампања дизајнирана од Марк Хана (Mark Hanna), усвоила нов маркетиншки стил на техники што ги ревулуционизирала практиките во кампањата и ја победила кампањата на неговиот ривалсоперник Вилијам Џенингс Брајан (William Jennings Bryan). Изборите во 1896 г. често се сметани за избори на преуредување што го обележале почетокот на прогресивната ера.
 
Макинли претседавал за повраток на просперитетот по паниката во 1893год. и ја направил златната основа на парата. Тој демантирал дека Шпанија завршила со нејзините ѕверства во Куба, Шпанија ја издржала интерференцијата и Шпанско – Америчката војна станала неизбежна во 1898. Војната била брза и едноставна, како што неделно шпанските флоти биле потопувани, Куба и Филипините биле заробени за 90 дена.