Разлика помеѓу преработките на „Очилна мечка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Особености: Јазично подобрување, replaced: Сексуалната зрелост → Половата зрелост
с (→‎top: clean up, replaced: pages = pp. → pages=)
с (→‎Особености: Јазично подобрување, replaced: Сексуалната зрелост → Половата зрелост)
Очилната мечка поседува многу развиен осет за [[мирис]] со кој се адаптира на условите во дождовните шуми и и овозможува да најде храна во пукнатините на [[почва]]та и на високите дрвја. Поседуваат и долги, остри [[канџи]] кои ги користат за ископување на корењата на [[растенија]]та.
Мечките може да препознаат друга индивидуа на андска мечка по специфичните белзи. Исто така тие се способни и да ја планираат нивната бременост со цел да ги роди малечките во најповолниот период од годината. СексуалнатаПоловата зрелост ја достигнуваат на возраст од 4 години, а живеат до 21 година.
Иако најчесто се хранат со растенија и плодови, сепак во документарецот на BBC „ Natural World, Spectacled Bears - Shadows of the Forest“ (Природен свет, Очилните мечки – сенки на шумата), возрасна мечка била снимена како јаде мрша од говедо. Локалните селани тврдат дека биле сведоци на напад од очилна мечка врз говедо. Сликани се и фотографии кои ги покажуваат раните кои се различни од раните добиени од напад од [[пума]]. Се претпоставува дека е можно мечките да го менуваат нивниот начин на исхрана поради уништувањето на дождовните шуми.

Прегледник