Разлика помеѓу преработките на „Крушица (Кичевско)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Самоуправа и политика: Стилска исправка, replaced: Администрација и политика → Самоуправа и политика using AWB
с (→‎Надворешни врски: Замена со прикладна предлошка за никулци, replaced: {{Мак-никулец}} → {{Македонија-гео-никулец}} using AWB)
с (→‎Самоуправа и политика: Стилска исправка, replaced: Администрација и политика → Самоуправа и политика using AWB)
Според истражувањата пак на Тома Смиљаниќ во периодот од 1921-1926 година родови во селото се: ''Буржијовци (10 к.)'' доселени се однекаде; ''Шути-Петковци (19 к.)'' доселени се од околината на [[Призрен]] во [[Република Косово|Косово]]. По некоја преселба. Некои се вратиле назад и царот ги помилувал. Но они не се населиле на старото место, туку избегале во ново место. Некој Крсто му бил нешто должен на некој Турчин шест гроша. Но бидејќи Крсто немал да му врати дошол турчинот и му ја запалил куќата, и потоа пребегнале најпрво во [[гостиварско]]. Од овој род потекнувал [[Кочо Куршумот]] ([[Куршума]]).<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://kicevo.mk/kicevija-tomo-smiljanic-bradina/|title=Кичевија - Тома Смиљаниќ (1926)|date=2018-05-16|work=Кичево|language=mk-MK|accessdate=2019-10-27}}</ref>
 
==АдминистрацијаСамоуправа и политика==
 
=== Изборно место ===

Прегледник