Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Говрлево“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирање вести → наведени вести using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирање вести → наведени вести using AWB)
}}
 
'''Свети Кузман и Дамјан''' е малечка црква во [[скопско]]то село [[Говрлево]]. Во неа се наоѓа извор со лековита вода. За настанокот на оваа црквичката изградена [[1936]] година се поврзува со една легенда, во која не некој човек му се сонило дека на местото каде што извира водата треба да се изгради црква, додека со водата луѓето требало да си ги лечат болестите. Една легенда вели дека уште во 6 век, Јустинијан Први тука го нашол лекот за својата болест<ref>{{цитирањенаведени вести|url=http://217.16.70.245/?pBroj=2150&stID=74489&pR=2|title=Говрлевци бараат одговорност за продажбата на светиот рид |publisher=Утрински Весник|language=македонски|accessdate=2010-05-11}}</ref>.
 
На неколку метри од црквичката се наоѓа уште една чешма. Лугето ја нарекуваат ''„вода за подмладување“'', оти како што се раскажува, благодарение на водите, овде лугето најчесто умираат од старост.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{DEFAULTSORT:Кузман и Дамјан}}
{{Цркви во Општина Сопиште}}
 
{{DEFAULTSORT:Кузман и Дамјан}}
[[Категорија:Говрлево]]

Прегледник