Разлика помеѓу преработките на „Ема Вотсон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 24 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-актерка +глумица))
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Ема Шарлот Дуер Вотсон''' ({{lang-en|Emma Charlotte Duerre Watson}}, родена [[15 април]] [[1990]]) е [[Франција|француско]]-[[Обединето Кралство|британска]] [[глумица]],<ref name="gofbio">{{цитирана веб страница | publisher=harrypotter.warnerbros.co.uk | title=Warner Bros. Official site | work=([[Adobe Flash|Flash]]: click appropriate actor's image, click "Actor Bio") | url=http://harrypotter.warnerbros.co.uk/gobletoffire/master/index.html | accessdaymonth=28 март | accessyear=2006}}</ref> која се прославила со улогата на [[Хермиона Гренџер]], една од трите главни улоги во филмскиот серијал за „[[Хари Потер (филмски серијал)|Хари Потер]]“.
 
==Животопис==
==Биографија==
Вотсон одржувала врска со британскиот играч на [[Рагби|рагби]] Метју Џени, но врската се распаднала на крајот на [[2014]] година. Потоа, во медиумите се појавиле гласови дека тајно се гледала со британскиот принц Хари. Меѓутоа, во [[февруари]] [[2015]] година, на својот профил на „[[Твитер]]“, Вотсон ги демантирала таквите озборувања.<ref>„За наводната врска со принцот Хари“, ''Утрински весник'', година XVI, број 4718, вторник, 24 февруари 2015, стр. 24.</ref>
==Филмска кариера==
Вотсон била одбрана да ја глуми Хермиона кога имала само девет години, а претходно имала глумено само во училишни претстави.<ref>{{cite news|url=http://movies.nytimes.com/person/300014/Emma-Watson|accessdate=2008-01-12|title=Emma Watson|publisher=''[[The New York Times]]''}}</ref> Од [[2001]] до 2007 година, таа глумела во пет филма од серијалот за „Хари Потер“, заедно со [[Даниел Редклиф]] и [[Руперт Гринт]], а глумела и во последните две продолженија: „[[Хари Потер и Полукрвниот Принц (филм)|Хари Потер и Полукрвниот Принц]]“ од [[2009]] година, како и во двата дела од „[[Хари Потер и Реликвиите на смртта (филм)|Хари Потер и Реликвиите на смрта]]“.<ref name=trio-returns>{{cite press release|url=http://www.newswire.ca/en/releases/archive/March2007/23/c6173.html|title=Daniel Radcliffe, Rupert Grint and Emma Watson to Reprise Roles in the Final Two Instalments of Warner Bros. Pictures' ''Harry Potter'' Film Franchise|date=2007-03-23|accessdate=2007-03-23|publisher=[[Warner Bros.]]}}</ref> За работата во серијалот за „Хари Потер“ Вотсон има добиено неколку награди, а заработила над 10 милиони [[Долар|доларидолар]]и.<ref name="Money">{{cite news |last=Stenzhorn |first=Stefan |title=Potter star Watson "rich enough to retire" |publisher=[[RTÉ]].ie Entertainment |date=2007-07-27 |url=http://www.emmaempire.net/archives/news.en.4339.html |accessdate=2007-07-27}}</ref>
 
Во [[2007]] година, Ватсон изјави дека учествува во два не-''Хари Потер'' филма: [[Чевли за балет (филм)|адапцијата]] на романот ''[[Чевли за балет (роман)|Чевли за балет]]'' и еден анимиран филм, ''[[Приказната за Деспероу]]''. ''Чевли за балет'' се прикажуваше на 26 декември, 2007 на публика од 5.2 милиони и ''Приказната за Деспероу'', базиран на приказната на Кејт Ди Камило, се прикажуваше во 2008.<ref name=balletshoes2>{{cite news |url=http://www.mirror.co.uk/sunday-mirror/2007/08/05/hermione-all-set-for-bbc-role-98487-19572308/ |title=Hermione Set for BBC Role |last=Gould|first=Lara |publisher=''[[The Daily Mirror|The Sunday Mirror]]''|date=2007-08-05 |accessdate=2007-08-06}}</ref>
 
{{Нормативна контрола}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Вотсон}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Вотсон}}
[[Категорија:Родени во 1990 година]]
[[Категорија:Англиски глумци]]

Прегледник