Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
== Демографија ==
[[Податотека:Dolno Kosovrasti-Debar-Makedonija.JPG|мини|десно|Поглед на селото Долно Косоврасти и реката Радика од Горно Косоврасти]]
Според пописот од 2002 година, селото имало население од 813 жители, од кои 388 се Македонци, 4 Албанци, 224 се изјасниле како Турци (Македонци-муслимани) и 197 други.:
* [[Македонци]] - 388
* [[Турци]]* - 224
* [[Албанци]] - 4
* останати - 197
Жителите кои се декларирале како [[Турци]], но и оние кои не се изјасниле за национална припадност, всушност се [[Македонци]] од муслиманска вероисповед, а доказ за тоа е што најголем дел се изјасниле дека македонскиот им е мајчин јазик:
* [[македонски јазик]] - 768
* [[турски јазик]] - 40
* [[албански јазик]] - 4
 
== Општествени институции ==

Прегледник