Разлика помеѓу преработките на „Хамбуршки парламент“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 6 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q636377 (translate me))
с
| p_groups = [[Христијанска демократска унија (Германија)|CDU]], [[Социјалдемократска партија на Германија|SPD]], [[Сојуз '90/Зелени|Зелената Партија]], [[Левица (Германија)|Левица]]
| election3 = 24 февруари 2008
| meeting_place = [[РатхаусГрадски дом (Хамбург)|Градски дом на Хамбург]]
| website = http://www.hamburgische-buergerschaft.de
}}
 
'''Хамбуршкиот парламент''' (германски: ''Hamburgische Bürgerschaft'') е [[Еднодомен парламент|еднодомен]] парламент на германската покраина [[Хамбург]], според уставот на Хамбург. Во 2011 имало 121 член во парламентот, што претставува релативна еднаков однос на изборните единици. Парламентот се наоѓа во градскотособранието собраниево [[РатхаусГрадски дом (Хамбург)|Градскиот дом на Хамбург]] („[[ратхаус]]“), во кога дел е и [[Политика на Хамбург|Владата на Хамбург]].
 
Парламентот меѓу другите работи одговорен е за законот, изборот на ''Erster Bürgermeister'' ([[Градоначалник|Прв Градоначалник]]) за изборниот период и контролата на [[Сенат на Хамбург|Сенатот]] (владиниот кабинет).

Прегледник