Фиер (област): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Областа Фиер''' ({{lang-al|Qarku i Fierit}} е една од 12<sup>те</sup> области во...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Областа Фиер''' ({{lang-alsq|Qarku i Fierit}} е една од 12<sup>те</sup> [[Области во Албанија|области]] во [[Албанија]]. Таа се состои од окрузите [[Фиер (округ)|Фиер]], [[Лушња (округ)|Лушња]] и [[Малакастро (округ)|Малакастро]] и нејзиниот главен град е [[Фиер]]. На запад се граничи со [[Јадранско Море|Јадранското Море]].
 
На копно, се граничи со следните области:

Прегледник