Разлика помеѓу преработките на „Оливер Кромвел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Ја менувам xmf:ოლივერ კრომველი во xmf:ოლივერ ქრომველი; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам xmf:ოლივერ კრომველი во xmf:ოლივერ ქრომველი; козметички промени)
'''Оливер Кромвел''' ([[Хантингдон]], {{роден|25|април|1599}} - [[Лондон]], {{починал|3|септември|1658}}) бил лидер на парламентарните сили во [[Англиска граѓанска војна|Англиската граѓанска војна]]. По победата над ројалистите, ја укинал [[Монархија|монархијата]] и во [[1653]] станал лорд-протектор на [[Англија]], [[Шкотска]] и [[Ирска]]. Две години по неговата смрт монархијата била обновена.
 
== Граѓанска војна ==
Кога во [[1642]] избила војна помеѓу кралот и парламентот и имало отворен конфликт во граѓанска војна каде што дошла до израз неговата способност за организација и лидерство. Неговите коњаници одиграле одлучна улога во големата победа на Парламентот врз ројалистите кај Марстон Мур во [[1644]] година. Подоцна станал заменик врховен заповедник во војската на Парламентот. Кралот [[Чарлс I]] бил осуден на смрт и обесен во [[1649]] година, укината била монархијата, а Англија станала република со назив Комонвелт или слободна држава. Кромвел ги покрил [[Ирска]] и [[Шкотска]], постигнал големи успеси во војувањето со [[Холандија]] и [[Шпанија]] и бил прогласен за доживотен лорд-протектор.
 
[[ml:ഒലിവർ ക്രോംവെൽ]]
[[mr:ऑलिव्हर क्रॉमवेल]]
[[xmf:ოლივერ კრომველიქრომველი]]
[[ms:Oliver Cromwell]]
[[my:အိုလီဗာ ကရွမ်းဝဲလ်]]

Прегледник