Разлика помеѓу преработките на „Шведски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: pa:ਸਵੀਡਿਸ਼ ਭਾਸ਼ਾ)
с
}}
'''Шведски јазик''' е [[јазик]] што го зборуваат приближно околу 9,3 милиони луѓе. Тој припаѓа на групата на [[Германски јазици|Германските јазици]], односно во подгрупата на Северногерманските. Шведскиот јазик е официјален јазик во [[Шведска]], [[Финска]] и [[Оланд]].
 
 
{{ИнтерВики|код=sv|јазик=шведски}}
{{ИЕ-јазик-никулец}}
 
 
{{Германски јазици}}
 
[[Категорија:Шведски јазик| ]]
[[Категорија:Северногермански јазици]]
[[Категорија:ФинскаЈазици во Шведска]]
[[Категорија:Јазици во Финска]]
 
{{Link FA|af}}

Прегледник