Санта Круз де ла Сиера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санта Круз де ла Сиера
Santa Cruz de la Sierra
автономен град
Знаме на Санта Круз де ла Сиера
Знаме
Грб на Санта Круз де ла Сиера
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Боливија" nor "Шаблон:Location map Боливија" existsМестоположба во Боливија
Координати: 17°48′S 63°10′W / 17.800° ЈГШ; 63.167° ЗГД / -17.800; -63.167Координати: 17°48′S 63°10′W / 17.800° ЈГШ; 63.167° ЗГД / -17.800; -63.167
Држава Боливија
ДепартманСанта Круз
ПокраинаАндрес Ибањес
ОпштинаСанта Круз де ла Сиера
Основан26 февруари 1561
Управа
 • ВидГрадска власа
 • ГрадоначалникПерси Фернандез
Површина
 • автономен град1 E+8_m²
Надм. вис.&10000000000000416000000416 м
Население (2010)[1]
 • автономен град1.616.063
 • Густина4.215,24/км2 (1,091,740/ми2)
 • Метро2.102.998
Часовен појасBOT (UTC−4)
ИЧР (2001)0.630 – среден[2]
Мреж. местоhttp://www.gmsantacruz.gov.bo/

Санта Круз де ла Сиера (шпански: Santa Cruz de la Sierra), често именуван како Санта Круз, е најголем град во Боливија и главен град на департманот Санта Круз.[1] Градот се наоѓа на реката Пирај во источна Боливија и градот е дом на 70% од населението на департманот.[3] Санта Круз е најбрзо растечки град во светот.[4]

Градот бил основан во 1561 година од шпанскиот истражувач Њуфло де Чавез на околу 200 км од сегашната местоположба на градот. Низ историјата градот се изместувал неколку пати сè додека не бил конечно изграден на сегашната положба во 16 век. Во голем дел од историјата на Санта Круз, градот бил мал и власта не обрнувала внимание за развојот на Санта Круз. По Втората светска војна со развојот на земјоделството градот забележал забрзан развој.

Денес, градот е најнаселен, а департманот Санта Круз е втор најнаселен департман во државата. Градот станал најзначаен трговски центар во земјата и е дестинација на голем број доселеници.[5]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Санта Круз се наоѓа во источна Боливија на 416 метри надморска височина. Санта Круз е главен град на истиомениот департман и се наоѓа во покраината Андрес Ибањез.

Градот има тропска клима со просечни годишни врнежи од 23 степени целзиусови. Иако општо гледано времето е суво, периодично има појава на постудени ветришта кои доаѓаат од Аргентина. Најмногу врнежи на дожд има во јануари и февруари

Санта Круз
Климатограм
ЈФМАМЈЈАСОНД
 
 
&10000000000000115000000115
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&10000000000000107000000107
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&1000000000000008900000089
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&1000000000000006300000063
 
&1000000000000002800000028
&1000000000000002000000020
 
 
&1000000000000006600000066
 
&1000000000000002600000026
&1000000000000001800000018
 
 
&1000000000000004800000048
 
&1000000000000002400000024
&1000000000000001600000016
 
 
&1000000000000003700000037
 
&1000000000000002400000024
&1000000000000001600000016
 
 
&1000000000000002500000025
 
&1000000000000002700000027
&1000000000000001800000018
 
 
&1000000000000004600000046
 
&1000000000000002900000029
&1000000000000001900000019
 
 
&1000000000000008100000081
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002100000021
 
 
&1000000000000009800000098
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&10000000000000139000000139
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
Прос. мин. и макс. температура во °C
Вкупно врнежи во мм
Извор: MSN


Демографија[уреди | уреди извор]

Првично, градот бил населен од шпански доселеници, но и Гварани кои дошле од Парагвај. Во градот имало и работници од фламанско, португалско, германски и италијанско потекло.[6] Меѓу првите доселеници имало и Евреи[7] кои подоцна го примиле Христијанството.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Обединето Кралство Единбург, Шкотска
Бразил Кампинас, Бразил
Бразил Куритиба, Бразил
Аргентина Кордоба, Аргентина
Аргентина Парана, Аргентина
Аргентина Росарио, Аргентина
Аргентина Ла Плата, Аргентина
Аргентина Салта, Аргентина
Шпанија Барселона, Шпанија[8]
САД Мајами Дејд, САД
Тајван Тајчунг, Тајван
Тајван Тајнан, Тајван
Шпанија Санта Круз де Тенерифе, Шпанија
Парагвај Асунсион, Парагвај
Перу Арекипа, Перу
Чиле Арика, Чиле

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „National Statistics Institute. General Population Estimates“. www.ine.gob.bo. конс. 2011-09-08. 
  2. http://idh.pnud.bo/usr_files/informes/regional/municipios/capitulos/I2%20IDH%20Municipios%20Bolivia%20part%201.pdf
  3. „National Statistics Institute. General Population Estimates“. www.ine.gob.bo. конс. 2011-09-08. 
  4. „World's fastest growing urban areas (1)“. City Mayors. конс. 2012-04-10. 
  5. „The Contributions of Santa Cruz to Bolivia (Spanish only)“ (PDF). CAINCO. 2008. 
  6. Al Margen de mis Lecturas, by Marcelo Terceros Banzer. Published September 1998
  7. History of the Jewish People, written by Eli Birnbaum.
  8. „WWF Spain - Barcelona y Santa Cruz de la Sierra (Bolivia): ciudades hermanadas por los bosques“ ((шпански)). Wwf.es. конс. 2012-04-10. 
  • Gutsch, Jochen-Martin, "Im Labyrinth der Unordnung" Der Spiegel 5 December 2005, pp. 144–50.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]