Ривароксабан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ривароксабан
Rivaroxaban2DCSD.svg
Rivaroxaban xtal 2005.png
Систематско (IUPAC)
(S)-5-chloro-N-{[2-oxo-3-[4-(3-oxomorpholin-4-yl)
phenyl]oxazolidin-5-yl]methyl} thiophene-2-carboxamide
Клинички податоци
Заштитени имињаКсарелто
AHFS/Drugs.comMicromedex Detailed Consumer Information
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска], US FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: C
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • CA: само
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
oral
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост80% to 100%; Cmax = 2 – 4 hours (10 mg oral)[1]
МетаболизамCYP3A4 , CYP2J2 and CYP-independent mechanisms[1]
Полувреме на елиминација5 – 9 hours in healthy subjects aged 20 to 45[1][2]
Екскреција2/3 metabolized in liver and 1/3 eliminated unchanged[1]
Назнака
CAS-број366789-02-8 X mark.svgН
ATC кодB01AX06
PubChemCID: 6433119
IUPHAR/BPS6388
DrugBankDB06228 Yes check.svgОк
ChemSpider8051086 Yes check.svgОк
UNII9NDF7JZ4M3 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL198362 Yes check.svgОк
СинонимиXarelto, BAY 59-7939
Хемиски податоци
ФормулаC19H18ClN3O5S
Моларна маса435.882 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Ривароксабан е орален антикоагуланс кој се користи кај пациенти подложени на големи ортопедски зафати на долен екстремитет. Тој претставува првиот достапен орален директен инхибитор на факторот Xa. Ривароксабанот добро се апсорбира во цревата и максималната инхибиција на факторот Xa се постигнува после четири часа. Ефектите траат 8–12 часа, но активноста на факторот Xa не се нормализира во текот на 24 часа, па е возможно дозирање еднаш дневно.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Xarelto SPC.
  2. Abdulsattar, Y; Bhambri, R; Nogid, A (May 2009). „Rivaroxaban (xarelto) for the prevention of thromboembolic disease: an inside look at the oral direct factor xa inhibitor“. P & T : a peer-reviewed journal for formulary management. 34 (5): 238–44. PMID 19561868.