Дипиридамол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дипиридамол
Dipyridamole.svg
Систематско (IUPAC)
2,2',2'',2'''-(4,8-di(piperidin-1-yl)pyrimido[5,4-d]pyrimidine-2,6-diyl)bis(azanetriyl)tetraethanol
Клинички податоци
Заштитени имињаПерсантин, Парседил, други
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682830
Бременосна
категорија
  • B
Начин на издавање
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
By mouth, IV
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост37–66%[1]
Врзување за белковините~99%
МетаболизамLiver (glucuronidation)[2]
Полувреме на елиминацијаα phase: 40 min,
β phase: 10 hours
ЕкскрецијаBiliary (95%), urine (negligible)
Назнака
CAS-број58-32-2 Yes check.svgОк
ATC кодB01AC07
PubChemCID: 3108
IUPHAR/BPS4807
DrugBankDB00975 Yes check.svgОк
ChemSpider2997 Yes check.svgОк
UNII64ALC7F90C Yes check.svgОк
KEGGD00302 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:4653 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL932 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC24H40N8O4
Моларна маса504.626 g/mol
  (verify)

Дипиридамол е лек кој се користи како додатна антикоагулантна профилактичка терапија за тромб-емболија поврзана со протетски срцеви валвули.

Предозирање[уреди | уреди извор]

Предозирање со дипиридамол може да биде третирано со аминофилин, кој дејствува реверзибилно на вазодилатирачкиот ефект.

Механизам на дејство[уреди | уреди извор]

Дејството на дипиридамолот се должи на:

  • инхибиција на фосфодиестеразата, со што се зголемува концентрацијата на cAMP и cGMP во тромбоцитите, со што се намалува нивната агрегација
  • инхибиција на клеточното репреземање на аденозинот во тромбоцитите, еритроцитите и ендотелните клетки, што доведува до зголемување на екстрацелуларната концентрација на аденозинот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nielsen-Kudsk, F; Pedersen, AK (May 1979). „Pharmacokinetics of Dipyridamole“. Acta Pharmacologica et Toxicologica. 44 (5): 391–9. PMID 474151.
  2. „Aggrenox (aspirin/extended-release dipyridamole) Capsules. Full Prescribing Information“ (PDF). Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc. Посетено на 1 December 2016.