Прејди на содржината

Дабигатран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дабигатран етексилат
Систематско (IUPAC)
Ethyl N-[(2-{[(4-{N'-[(hexyloxy)carbonyl]carbamimidoyl}phenyl)amino]methyl}-1-methyl-1H-benzimidazol-5-yl)carbonyl]-N-2-pyridinyl-β-alaninate
Клинички податоци
Заштитени имињаPradaxa, Pradax, Prazaxa
AHFS/Drugs.commonograph
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска], US FDA:врска
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • CA: Класа VI
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
By mouth
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост3–7%[1]
Врзување за белковините35%[1]
Полувреме на елиминација12–17 часа[1]
Назнака
CAS-број211915-06-9 Н
ATC кодB01AE07
DrugBankDB06695 Ок
ChemSpider4948999 Ок
KEGGD09707
ChEMBLCHEMBL539697 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC34H41N7O5
Моларна маса627.734 g/mol
 НОк (што е ова?)  (провери)

Дабигатран претставува антикоагуланс кој може да се користи преку уста. Претставува алтернатива за варфаринот, бидејќи нема потреба за мониторирање на неговата концентрација, но има слична ефикасност. Дабигатран се зема во форма на пролек дабигатран ексилат. По ресорпцијата во гастроинтестиналниот тракт, дабигатрант ексилат се претвора во црниот дроб и крвта во активната форма дабигатран.

Дабигатранот претставува „реверзибилен“ антикоагуланс. Постои специфичен антидот, идаруцизумаб, кој се спротивставува на ефектот на дабигатран.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Pradaxa Full Prescribing Information Архивирано на 10 август 2015 г.. Boehringer Ingelheim. October 2010.