Хепарин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хепарин
Heparin.svg
Heparin-3D-vdW.png
Систематско (IUPAC)
Клинички податоци
Бременосна
категорија
  • C
Начин на издавање
  • ?
Начин на
примена
i.v., s.c.
Фармакокинетички податоци
Биорасположливостnil
Метаболизамhepatic
Полувреме на елиминација1.5 hrs
Екскреција?
Назнака
CAS-број9005-49-6
ATC кодB01AB01 C05BA03 S01XA14
PubChemCID: 772
DrugBankAPRD00056
ChemSpider17216115 Yes check.svgОк
UNIIT2410KM04A Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL526514 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC12H19NO20S3
Моларна маса12000–15000 g/mol
  (verify)

Хепарин (од старогрчки ηπαρ (hepar), црн дроб), исто така познат како нефракциониран хепарин, е широко употребуван антикоагулант за парентерална апликација.

Фракционирана верзија на хепаринот, позната како нискомолекуларен хепарин е исто така достапна.[1]

Несакани ефекти[уреди | уреди извор]

Антидот[уреди | уреди извор]

Антидот на хепаринот е протамин сулфат (1 mg на 100 единици хепарин кои биле дадени во последните четири часа).[2] Може да се користи при предозирање со хепарин или да се анулираат неговите ефекти доколку повеќе не е потребен.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rietschel, Robert L.; Fowler, Joseph F.; Fisher, Alexander A. (2008). Fisher's Contact Dermatitis (англиски). PMPH-USA. стр. 142. ISBN 9781550093780. Архивирано од изворникот на 2017-09-10.
  2. Internal medicine, Jay H. Stein, p. 635
  3. „Protamine Sulfate“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот 6 November 2016. Посетено на 8 December 2016.