Цилостазол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цилостазол
Cilostazol.svg
Систематско (IUPAC)
6-[4-(1-Cyclohexyl-1H-tetrazol-5-yl)butoxy]-
3,4-dihydro-2(1H)-quinolinone
Клинички податоци
Заштитени имињаЦилесо, Дилвас
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa601038
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
By mouth (tablets)
Фармакокинетички податоци
Врзување за белковините95–98%
Метаболизамцрнодробен (CYP3A4- and CYP2C19-mediated)
Полувреме на елиминација11–13 hours
ЕкскрецијаRenal
Назнака
CAS-број73963-72-1 Yes check.svgОк
ATC кодB01AC23
PubChemCID: 2754
IUPHAR/BPS7148
DrugBankDB01166 Yes check.svgОк
ChemSpider2652 Yes check.svgОк
UNIIN7Z035406B Yes check.svgОк
KEGGD01896 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:31401 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL799 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC20H27N5O2
Моларна маса369.46 g/mol
  (verify)

Цилостазол е кинолонски лек кој се користи за ублажување на симптомите на интермитентна клаудикација кај пациенти со периферна васкуларна болест.

Цилостазолот е фосфодиестераза инхибитор со терапевтски фокус на цикличниот аденозин монофосфат (cAMP). Ја инхибира агрегацијата на тромбоцитите и е директен артериски вазодилататор. Неговите главни ефекти се дилатација на артериите со што се подобрува снабдувањето со крв во нозете и намалување на коагулацијата на тромбоцитите.