Кумарин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кумарин
Coumarin acsv.svg
Coumarin spacefill.png
Coumarin.png
Назнаки
91-64-5 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL6466 Yes check.svgОк
ChemSpider 13848793 Yes check.svgОк
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 323
UNII A4VZ22K1WT Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Густина 0.935 g/cm³ (20 °C)
Точка на топење
Точка на вриење
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Кумаринот претставува хемиска супстанца, токсин кој се наоѓа во многу растенија. Во медицината се користи како за добивање на неколку антикоагуланти.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]