Стрептокиназа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стрептокиназа
Sk surface 3.png
Комплекс на каталитичкиот домен на хуманиот плазмин и стрептокиназа
Клинички податоци
AHFS/Drugs.com
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на
примена
intravenous
Идентификатори
CAS-број9002-01-1
ATC кодB01AD01
DrugBank00086
Хемиски податоци
ФормулаC2100H3278N566O669S4
Моларна маса47,286.7

Стрептокиназа (SK) е тромболитичен лек и ензим.[1] Како лек се користи за разложување на тромби во некои случаи на миокарден инфаркт, пулмонален емболизам, и артериски тромбоемболизам.[2] Типот на миокарден инфаркт при кој се употребува е миокарден инфаркт со ST елевација (STEMI).[3] Се користи како интравенска инјекција.[2]

Несаканите ефекти вклучуваат наузеа, крвавење, низок крвен притисок, и алергиски реакции.[2] Не се препорачува да се употребува по втор пат текот на животниот век.[2]

Стрептокиназата била откриена во 1933 година од Бета хемолитички стрептококи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 A history of streptokinase use in acute myocardial infarction. „Texas Heart Institute Journal“ том  34 (3): 318–27. PMID 17948083. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 WHO Model Formulary 2008. World Health Organization. 2009. стр. 291–292. ISBN 9789241547659. http://apps.who.int/medicinedocs/documents/s16879e/s16879e.pdf. посет. 8 декември 2016 г. 
  3. „Streptokinase 1,500,000 iu - Summary of Product Characteristics (SPC) - (eMC)“. www.medicines.org.uk. 1 July 2015. Архивирано од изворникот на 20 December 2016. конс. 14 December 2016.