Крвавење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крвавење
Bleeding finger.jpg
Крвавење на човечки прст
Класификација и надворешни извори
Специјалност ургентна медицина[*]
МКБ-10 R58
MeSH D006470

Крвавење, познато и како хеморагија претставува губиток на крв од циркулаторниот систем.[1] Крвавењето може да биде внатрешно, кога крвта истекува во организмот, и надворешно низ некои отвори како вагината, устата, носот, увото или анусот, или преку повреда на кожата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bleeding Health Article“. Healthline. http://www.healthline.com/adamcontent/bleeding. посет. 18 јуни 2007 г.