Предлошка:Историја на Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од серијалот за Србија

Историја на Србија

Coat of arms of Serbia small.svg
Античка историја

Рана историја
Старчевачка култура
Винчанска култура
Мизија

Среден век

Рашка
Дукља
Захумје
Травунија
Српска империја
Моравска Србија
Косовска битка
Српска деспотовина

Османлиска власт

Австриска власт
Кочинска краина
Српска револуција

Модерна Србија

Кнежество Србија
Кралство Србија
Прва светска војна
Кралство Југославија
Недичка Србија
Ужичка република
Социјалистичка Република Србија
Сојузна република Југославија
Србија и Црна Гора
Србија

Портал:Србија

Видете исто така[уреди извор]