Предлошка:Историја на Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од серијалот за Норвешка

Историја на Норвешка

Coat of arms of Norway.svg
Стар век

Рана историја
Викинзи

Среден век

Калмарски сојуз
Данска-Норвешка
Триесетгодишна војна
Сконска војна
Големите северни војни
Шведска-Норвешка

Модерна Норвешка

Прва Светска војна
Втора Светска војна
Норвешка

Портал:Норвешка

Поврзано[уреди извор]