Предлошка:Историја на Португалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од темата Португалија

Историја на Португалија

Coat of arms of Portugal.svg
Античка историја

Рана историја
Римска империја
Втора пунска војна
Хиспанија
Визиготско кралство
ел-Андалуз
Реконквиста

Среден век

Прва португалска држава
Кралство Галиција и Португалија
Втора португалска држава

Кралство Португалија

Големите географски откритија
Португалска империја
Иберска унија

Модерна историја

Прва португалска република
Estado Novo (New State)
Трета португалска република
Carnation Revolution
Португалија

Портал:Португалија

Поврзано[уреди извор]