Предлошка:Историја на Швајцарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од темата Швајцарија

Историја на Швајцарија

Coat of Arms of Switzerland.svg
Античка историја

Рана историја
Римска империја

Среден век

Швајцарски сојуз
Реформација
Француска власт

Модерна Швајцарија

Прва светска војна
Втората светска војна
Швајцарија

Портал:Швајцарија

Поврзано[уреди извор]